Mes turime 169 svečius online
Apsilankymai:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien:1657
mod_vvisit_counterŠią savaitę:5011
mod_vvisit_counterŠį mėnesį:9243
mod_vvisit_counterPaeitą mėn.:126680

Tradicinė Varėnos grybų šventė beveik be grybų, bet lydima sensacijų

2022 m. rugsėjo 17 d.

Švenčionėlių kultūros centro grybautojų komanda „Žeimenos vėžiai“ atstovavo Švenčionių rajonui ir puikiai pasirodė.

 

Praėjusį šeštadienį, rugsėjo 10 d., Varėnoje surengta tradicinė Grybų šventė. Įspūdžiais pasidalino ir joje dalyvavusi Švenčionėlių kultūros centro komanda „Žeimenos vėžiai“. Komanda buvo kruopščiai pasirengusi: smagiais šūkiais ir atributika papuoštas automobilis, dalyviai buvo pasipuošę vienoda apranga, o prisistatymui dar panaudota ir įspūdinga meškino bei kiškio apranga.

Šventė prasidėjo Margionių kaime organizuotu Lietuvos grybavimo čempionatu. Naktį prieš renginį kaimo bendruomenę ištiko nelaimė – sudegė legendinis Margionių klojimo teatras, tačiau organizatoriai pasistengė, kad dalyviai patirtų kuo daugiau gerų emocijų. Be to, ir Varėnos meras Algis Kašėta pažadėjo, kad po šventės iškart imsis atstatymo darbų planavimo.

Grybavimo čempionate varžėsi 15 grybautojų komandų. Kadangi ir Varėnos miškus nualino sausra, tai grybų beveik nesitikėta rasti, todėl šventės organizatoriai papildė taisykles ir komandas pakvietė ne tik grybų ieškoti, bet ir šiukšles iš miško surinkti. Grybautojus į mišką išlydėjo Margionių folkloro ansamblio dainininkai ir muzikantai. Šiukšlių tądien miške surinkta per 55 kilogramus. O grybų iš viso pavyko surinkti tik 2 kilogramus 123 gramus – tai yra naujas šių varžybų antirekordas.

Grybavimo čempionato dalyviams susirinkus su apytuščiais krepšeliais padžiūvusių grybų prie teisėjų, nuvilnijo dar viena sensacinga žinia – daugkartiniai čempionato nugalėtojai „Kremblių“ komanda iš Trakų rajono Paluknio kaimo diskvalifikuota. Beje, jau ne kartą čempionate kildavo įtarimų, ar palukniškiai neatsiveža iš anksto pririnktų grybų, bet vis pristigdavo įrodymų. Šiemet teisėjai buvo griežtesni ir iškart atkreipė dėmesį, kad „Krembliai“ atnešė sverti nemažą kiekį neįtikėtinai drėgnų voveraičių, nors Margionių miškuose jų beveik nėra, o pavienės, kurias dar įmanoma rasti, yra smarkiai išdžiovintos saulės.

Švenčionėlių kultūros centro grybautojų komanda, vadovaujama direktorės Anželikos Terleckienės, surinko apie 300 g grybų ir apie 20 kg šiukšlių bei užėmė prizinę III vietą ir įvykdžiusi Grybautojų etikos kodekso reikalavimus buvo apdovanota „Ščyrų grybautojų“ sertifikatu. Šventės dalyvius viliote viliojo didžiuliai minkšti švenčionėliškių komandos nariai – Meška ir Kiškis. Vaikai ir suaugusieji norėjo juos paglostyti ir nusifotografuoti.

Nugalėtojų komanda surinko 540 gramų grybų, daugiausia šiukšlių – 24 kg – surinkusiai komandai taip pat įteiktas prizas. Savo prizą grybautojams įsteigė ir Taivaniečių atstovybė Lietuvoje.

Kadangi Varėnos miesto istorija prieš 160 metų prasidėjo nuo pirmojo 1862 m. rugsėjo 5 d. čia sustojusio traukinio, tai į Varėną iš Vilniaus šventės svečius vežė specialus Pasakojantis grybų traukinys.

Gausybė šventės dalyvių gardžiavosi ir Dzūkijos regioninio parko darbuotojų virta grybiene, žvalgėsi po rajono seniūnijų kiemelius, skanavo įvairius gardumynus, mokėsi amatų ir linksminosi iki vėlumos įvairių stilių atlikėjų koncertuose.

Irena POŽĖLIENĖ

 

Švenčionėlių miesto kultūros centro nuotr.