Mes turime 286 svečius online
Apsilankymai:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien:1061
mod_vvisit_counterŠią savaitę:26191
mod_vvisit_counterŠį mėnesį:73517
mod_vvisit_counterPaeitą mėn.:116150

Šunų išmatos gatvėse – didesnis pavojus, nei manote

2019 m. rugsėjo 4 d., trečiadienis, Nr.64 (1884)

Katinų, beje, taip pat. Vieni džiaugiasi augintiniais, kiti turi saugotis, kad neįmintų į tai, ką palieka išėję pasivaikščioti šunys ir katės. Pareigą surinkti savo augintinio kakučius vykdo tik vienas kitas šeimininkas, nes savivaldybė pati nevykdo rajono tarybos sprendimu patvirtintų gyvūnų laikymo taisyklių.

Skaitytojai dažnai skundžiasi gyvūnų „minomis“ savo patvoriuose, lysvėse, kiemo vejoje („katinų dovanėlės“), nors patys jokių gyvūnų nelaiko. Dažnas vaizdelis: veda šeimininkas šunį, tas palieka „krūvą“ šalikelėje, pievelėje ar svetimame patvoryje, ir abu nueina sau patenkinti toliau... Ir taip – kasdien. Įsivaizduokite, kas tame patvoryje darosi. O jeigu dar kaimynas turi 5 katinus, ir jie visi reikalus atlieka svetimame darže?

Nukentėjusiems patarimas: reikalaukite, kad savivaldybė užtikrintų gyvūnų priežiūros taisyklių laikymąsi, o visiems pravartu paskaityti veterinarės komentarą apie tai, kokį pavojų kelia besivoliojančios gyvūnų išmatos.

 

Kirmėlės ir milijonai bakterijų

Tikriausiai visiems teko matyti gyvūnų išmatomis „užminuotų“ šaligatvių, parkų, žaidimų aikštelių, bandyti apeiti ir neįlipti į tas krūveles. Bet ar kada nors susimąstėte, kad gyvūnų išmatos ne tik atrodo neestetiškai, bet ir daro didelę žalą? Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) naujausiais duomenimis, užregistruotas 151 naminių gyvūnų platinamų ligų atvejis: 49 – toksokarozės, 49 – toksoplazmozės ir 53 – echinokokozės. Šias ligas platina šunys ir katės – jų išmatose gali būti įvairių kirmėlių bei milijonai ilgai gyvybingomis išliekančių bakterijų.

 

Kaip ir kokį pavojų žmogui gali kelti nesurinktos augintinių išmatos, pasakoja veterinarijos gydytoja Kamilė AUSMANĖ.

„Gyvūnų išmatos yra vienas didžiausių salmonelių, giardijų ir įvairių rūšių kirminų šaltinių. Viename naminių gyvūnų išmatų grame yra vidutiniškai 23 milijonai fekalinių koliforminių bakterijų. Įvairios bakterijos šunų išmatose gali išgyventi net iki keleto metų ir sukelti sunkias ligas, infekcijas. Pavyzdžiui, angiostrongiliozę, kriptosporidiazę, kapiliariazę, pavojingą žmogaus gyvybei. Susirgus angiostrongilioze simptomai panašūs į bakterinio meningito, kriptosporidiazės atveju ligonis vemia, viduriuoja, jam sukyla temperatūra, atsiranda galvos, raumenų skausmai. O sergant kapiliariaze – karščiuojama, skauda kepenų srityje, krenta svoris, negydant gali grėsti net mirtis“, – sako parduotuvių tinklo KIKA veterinarijos gydytoja ir farmacijos vadovė K.Ausmanė.

 

Užteršia ir vandenį

Paliktos ant žemės, išmatos ilgainiui suyra ir yra išplaunamos į vandens nutekėjimo sistemą, užteršdamos upes, ežerus ir kitus vietinius vandens telkinius. Maudantis tokiuose užterštuose vandens telkiniuose ar gaudant jų žuvį, atsiranda labai didelė tikimybė susirgti toksokaroze, toksoplazmoze, echinokokoze, įvairiomis infekcijomis, salmonelioze.

 

Apsikrečia kiti gyvūnai

Surinkti keturkojo paliktas „dovanėles“ svarbu dėl dar keleto priežasčių. Kai kurie šunys yra kaprofagai – ėda savo ar kitų šunų išmatas. Tai ne tik nemalonus, bet tiek šeimininkui, tiek augintiniui pavojingas įprotis. Jei augintinis jau yra apsikrėtęs, savo išmatose jis palieka kirminų kiaušinėlių ir gali jais pakartotinai apsikrėsti, taip pat apkrėsti sveikus šunis ir žmones.

 

Augintinio išmatas verta apžiūrėti

Veterinarijos gydytojai rekomenduoja atkreipti dėmesį į augintinio išmatų būklę – ji padės suprasti, ar gyvūnas sveikas. Išmatos turi būti stabilios, lengvai paimamos, kompaktiškos, beveik bekvapės. Jei konsistencija skystesnė, tai – žarnyno negalavimo požymis. Jis galėjo atsirasti dėl netinkamo pašaro ar todėl, kad šuo gavo žmonių maisto. Tokiu atveju rekomenduojama keturkojui duoti papildų – mikrozeogeno ar bifido bakterijų. Kurį laiką reikėtų stebėti pokyčius, jei papildai nepadeda – kreiptis į veterinarijos gydytoją.

 

Augintinio išmatas būtina surinkti

Tam, kad apsaugotume save bei kitus nuo tokių pavojingų ligų ir neterštume aplinkos, reikia visuomenės sąmoningumo renkant šunų išmatas. Problemos sprendimas – labai paprastas. Tiesiog iš anksto reikia pasiruošti pasivaikščiojimams ar išvykoms su gyvūnu. Pravartu nuolat kišenėje turėti maišelį, į kurį bus galima surinkti šuns paliktas dovanėles. Specialių patogių maišelių galima įsigyti gyvūnų prekių parduotuvėse, prekybos centruose. Kai augintinis atlieka savo reikalus, tereikia įkišti ranką į maišelį ir su visa sauja surinkti tai, ką jis paliko. Maišelį užrišti ir nunešti į tam tikrose vietose pastatytus gyvūnų ekskrementų konteinerius. Itin patogu naudoti specialius dėklus maišeliams. Jie patogiai prisegami prie šuns pavadėlio, prireikus lieka tik ištraukti maišelį. Be to, specialių maišelių pasirinkimas yra įvairus: skirtingų dydžių, paprastų plastiko arba ekologiškų ir greitai suyrančių.

Pratinti gyvūną elgtis tvarkingai viešoje vietoje būtina jau nuo mažų dienų, yra mokymo namuose metodų, padedančių išmokyti šunį atlikti savo reikalus tik ant žolės, arba tik tam tikroje vietoje lauke. Taip bus lengviau kontroliuoti augintinio elgesį, išėjus pasivaikščioti ar kur nors išvykus. Tačiau net ir įpratinus šunį tuštintis tik tam tikrose vietose, būtina surinkti jo ekskrementus. Nepalikdami šuns vedžiojimo „pėdsakų“ atliksite svarbų darbą: saugosite aplinką ir žmonių bei gyvūnų sveikatą.