Mes turime 366 svečius online
Apsilankymai:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien:4681
mod_vvisit_counterŠią savaitę:20882
mod_vvisit_counterŠį mėnesį:96912
mod_vvisit_counterPaeitą mėn.:120250

Nežinoma, iš kur geriamajame vandenyje atsirado arseno nuodų ir kiek vietovių užteršta

2018 m. lapkričio 21 d., trečiadienis Nr.86 (1810)

Šiuo metu nė viena valstybės institucija ar tarnyba tiksliai nežino, kaip lietuvių geriamame vandenyje atsirado normą viršijantis kiekis arseno, kiek dar yra vietų, kuriose vandens tarša viršija normas.

Tai paaiškėjo Žemės ūkio ministerijos organizuotame pasitarime, kuriame dalyvavo ir Aplinkos, Sveikatos apsaugos ministerijų ir joms pavaldžių tarnybų atstovai.

Pasitarimas surengtas po to, kai vienoje po kitos vietovėje skirtinguose šalies rajonuose, geriamame vandenyje buvo aptikta didesnė nei 10 µg/l arseno norma, kurios maksimali leistina riba yra vienoda ES.

„Situacija tikrai kelia nerimą. Po pasitarimo pasidarė akivaizdu, kad ir šiandien tiksliai nėra žinoma, kokiame skaičiuje savivaldybių geriamas vanduo daugiau nei leistina užterštas arsenu. Nė viena įstaiga negali pasakyti, koks yra taršos šaltinis, jo kilmė, paplitimo mastas.

Galų gale ne visi, kas privalo, atlieka tiekiamo vandens užterštumo arsenu tyrimus, o būna ir taip, kad skirtingi to paties mėginio tyrimų rezultatai labai skiriasi. Tokia situacija netoleruotina ir būtina kuo skubiau atlikti išsamų taršos monitoringą visoje Lietuvoje“, – po pasitarimo kalbėjo žemės ūkio viceministrė Ausma Miškinienė.

Ji atkreipė dėmesį, kad, naujausiais Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) duomenimis, iki šiol daugiau kaip 30–yje vandenviečių visoje šalyje nėra atlikti arseno tyrimai. Vandens tiekėjai esą įpareigoti juos atlikti iki šių metų pabaigos.

Be to, tarnyba nustatė, kad 14 vandenviečių Marijampolės, Širvintų, Joniškio, Kelmės, Kauno r., Kalvarijų sav.(duomenys esą negalutiniai) arseno kiekis neviršija nustatytos ribinės vertės, tačiau didesnis nei 5 µg/l (viršutinė ribinė vertė – 10 µg/l). Šie geriamojo vandens tiekėjai įpareigoti užtikrinti vandens stebėseną, dažniau atlikti laboratorinius tyrimus.

Vis dėlto pasitarime dalyvavę vandens tiekėjai atkreipė dėmesį, kad skirtingos laboratorijos tame pačiame mėginyje gali rasti 3 kartus besiskiriantį arseno kiekį – nuo 11 µg/l iki 33 µg/l). Taigi, kyla klausimų ir dėl jų tyrimų patikimumo.

Pasitarime VMVT taip pat informavo vis dar renkanti informaciją apie arseno tyrimų rezultatus (konkrečios reikšmės) Šilalės, Tauragės, Jurbarko, Kelmės, Kėdainių, Radviliškio, Jonavos, Ukmergės, Raseinių r. sav. vandenvietėse 2014-2018 metų laikotarpiu, duomenys analizuojami.

2018 m. rugpjūtį papildomai VMVT atliko Raseinių rajono gyventojų privačių gręžinių geriamojo vandens tyrimai. Didesnis nei leistina arseno kiekis nustatytas Poškiškės k. (15,2± 1,9 µg/l) ir Ražaitėlių k. (29,6± 3,7 µg/l) esančiuose privačiuose gręžiniuose, arti ribinės vertės (9,91 ± 1,24 µg/l) – Ūnikių k. gyventojo gręžinyje.

Geriamojo vandens tiekimą, nuotekų tvarkymą, geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų teikimą pagal kompetenciją teisės aktų nustatyta tvarka reguliuoja: Aplinkos ministerija; Sveikatos apsaugos ministerija; VMVT; Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija; savivaldybių institucijos; Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba.

Arseno, kaip ir daugelio kitų cheminių medžiagų, nedideli kiekiai gamtoje aptinkami natūraliai. Tačiau, kaip nurodoma Europos Komisijos reglamentuose, neorganinis arsenas sukelia ne tik odos vėžį, bet ir plaučių, šlapimo pūslės vėžį, kitas ligas.

ŽŪM inf.
 

 
Reklaminis skydelis