Mes turime 299 svečius online
Apsilankymai:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien:1752
mod_vvisit_counterŠią savaitę:1752
mod_vvisit_counterŠį mėnesį:82724

Sveikos galvijų bandos statusas – neatidėliotina būtinybė

2011 m. lapkričio 19 d., šeštadienis Nr.85 (1132)

Nors Švenčionių r. yra palyginti didelis ir gerai tvarkomas Izidoriaus Balčiūno pienininkystės ūkis Senos Pašaminės kaime, laikomų galvijų gausuma pasigirti negalime. Netgi priešingai: iš visų respublikos rajonų Švenčionys turi mažiausiai galvijų. Nereti atvejai, kada net keliolikos namų kaime laikoma tik viena, dvi arba nė vienos karvės.
Ligi šiol dar daugelyje bandų neatlikti tyrimai dėl galvijų sergamumo brucelioze, enzootine galvijų leukoze, tuberkulioze. O juk ir neištirtų karvių pieną vartoja jų laikytojų šeimos, tikriausiai ir dalis kaimynų. Nemažai pieno produktų žmonės nusiperka turguose ar pakiemiuose. Tokia padėtis skubiai taisytina.
Apie tai mūsų pokalbis su Švenčionių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininku Gediminu ADOMAVIČIUMI.

- Pokalbio pradžioje sakėte, kad galvijų laikytojai privalo turėti sveikos bandos statusą. Šis Europos Sąjungos reikalavimas taikytinas gal tik dideles bandas turintiems ar visiems be išimties galvijų laikytojams?

- Visiems be jokių išimčių. Ir tiems, kurie laiko keliolika, ir tiems, kurie laiko tik vieną galviją.

- Ką praras tie, kurie šio reikalavimo nepaisys?

- Jau ir dabar tokie laikytojai neturi teisės parduoti pieną pieninėms, vaikų darželiams, ligoninėms, turguose ir kitur. Todėl žmonės, pirkdami pieną kiemuose, turguose ar iš kaimynų, turėtų paprašyti dokumento, įrodančio, kad produktas iš sveikos bandos.
Iš sveikos bandos statuso neturinčių laikytojų draudžiama parduoti veršelius į užsienį.

- Bet į vietines skerdyklas neištirtus galvijus vežti nedraudžiama?

- Kol kas taip. Kiek man žinoma, dabar rengiami įstatymai, draudžiantys parduoti galvijus net kitam laikytojui, jeigu pardavėjas neturi sveikos galvijų bandos statuso.

- Kokie pirmieji praktiniai žingsniai tiems, kurie nori įsigyti minėtą statusą?

- Žingsniai paprasti: pirmiausia bandos laikytojas su privačiu veterinarijos gydytoju pasirašo sutartį dėl galvijų sveikatingumo ištyrimo. Ši paslauga mokama – mokestis už darbą ir kelionės išlaidas. Tyrimus apmoka valstybė.

- Ar didelis privačių vet. gydytojų būrys?

- Manau, normalus: Antanas Petkūnas, Kazimieras Lukovskis, Zenonas Kulda, Asta Vigelienė, Algirdas Breidokas, Gintas Dalgeda, Taisa Zubkova.

Bandos laikytojas gali sudaryti minėtas sutartis su veterinarijos specialistais ir iš kitų rajonų.
Kartu noriu pasakyti, kad didesnių galvijų bandų laikytojai jau ištyrė savo augintinių sveikatingumą: iš 1200 maždaug 900.

- Iki kurio laiko turi būti ištirti visi galvijai?

- Iki šių metų pabaigos, bet patarčiau tą padaryti iki šių metų gruodžio vidurio.

- Kodėl?

- Ilgametė praktika rodo, kad įkainiai už teikiamas paslaugas ne pinga, o brangsta.
Gyventojai rūpimais klausimais gali kreiptis ir į mūsų tarnybą tel. 51971.

Bronius NARKŪNAS