Mes turime 294 svečius online
Apsilankymai:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien:5866
mod_vvisit_counterŠią savaitę:27753
mod_vvisit_counterŠį mėnesį:71736
mod_vvisit_counterPaeitą mėn.:116150

Prisimindami holokausto aukas, nepamirškime ir jo vykdytojų

2012 m. spalio 26 d. penktadienis Nr.82 (1226)

Apsuptas pušynų, netoli Švenčionėlių esančiame miške stovi obeliskas, žymintis čia Antrojo pasaulinio karo metais sušaudytų tūkstančių žmonių amžino poilsio vietą. Iš čia sušaudytų apie 8000 žmonių didžioji dalis buvo žydų tautybės.

Lietuvoje holokausto metu buvo išžudyta apie 96 procentai žydų. Tai siaubingi skaičiai. Šimtmečius nuo kunigaikščio Gedimino laikų Lietuvos teritorijoje gyvenę žydai faktiškai buvo išnaikinti. Lietuvoje iki Antrojo pasaulinio karo gyveno 200 tūkst. žydų, holokausto metu buvo sunaikinta 192 tūkst. Apie 8000 jų buvo sušaudyta netoli Švenčionėlių esančiame miške. Čia pirmieji šaudymai, kuriuos vykdė ne tik hitlerininkai, bet, kad ir kaip bebūtų liūdna, ir vienas kitas mūsų tautietis, prasidėjo 1941 m. spalio pradžioje. Todėl kaip tik spalio pirmą sekmadienį prie memorialo, skirto holokausto aukoms atminti, vyksta minėjimai. Ne išimtis buvo ir šių metų spalio pirmasis sekmadienis.

Į minėjimą atvyko ne tik žydų tautybės žmonės, bet ir vietinės valdžios atstovai. Švenčionių žydų bendruomenės pirmininkas Moisej Šapiro kreipdamasis į susirinkusius sakė: „Šiandieną, 2012 m. pirmą spalio sekmadienį, mes vėl susirinkome čia, kad pagerbtume prieš septynis dešimtmečius šioje vietoje nužudytų žmonių, kurių didžioji dalis – žydų tautybės, atminimą.“

Rajono mero patarėja Audronė Linkuvienė kalbėdama minėjime sakė: „Mes prisimename graudžią istoriją, iš kurios mes turime mokytis jau vien tam, kad panašūs dalykai nepasikartotų jokioje pasaulio dalyje. Kiekviena valstybė, kurią trypė nacių okupantai, neteko tūkstančių žmonių, bet labiausiai nukentėjo žydų tauta. Lietuvoje buvo išžudyta daugiau nei 90 proc. žydų. Tai siaubingi skaičiai ir faktai. Gaila, kad kartu su hitlerininkais žudynėse dalyvavo ir mūsų tautiečiai, bet buvo ir daug mūsų tautiečių, kurie gelbėjo žydus. Holokaustas – tragedija visai Lietuvai. Ir šį liūdną istorijos faktą turime prisiminti vien dėl to, kad niekados niekas panašaus nepasikartotų.“

Laikinai einanti Lietuvos žydų bendruomenės pirmininko pareigas Faina Kuliansky savo kalboje taipogi prisiminė tragišką Lietuvos žydų istoriją: „Lietuvoje yra apie 200 vietų, kur buvo šaudomi žydai. Noriu padėkoti vietinei valdžiai už žydų šaudymo vietų išsaugojimą bei tvarkymą. Ačiū jums Lietuvos žydų bendruomenės vardu. Norėčiau priminti truputį istorijos. Prieš karą Švenčionyse gyveno apie 9000 žmonių, iš jų apie 3000 žydų. Burmistro pavaduotoju visada buvo skiriamas žydų tautybės žmogus. Po visų žudynių čia žydų beveik nebeliko. Prisimindami aukas, negalime pamiršti ir jų žudikų. Šaudymams šioje vietoje, kur mes dabar stovime, vadovavo majoras Petras Januškevičius, čia buvo atvažiavęs ir Vilniuje, Paneriuose, patirties įgavęs leitenantas Juozas Šidlauskas, kuris vadovavo saugumo būriui. Nereikia nutylėti pavardžių. Mes kartais prisimename tik gelbėtojus, bet užmirštam, nuo ko gelbėjo. Reikėtų paminėti ir kitus. Norėčiau priminti, kad 1941 m. spalio 9 dieną čia buvo sušaudyta 3926 žmonės, iš jų 717 vaikų. Tai vokiečių statistika, o ji – vokiškai tiksli.“

Apie holokausto vietos išsaugojimą ir priežiūrą kalbėjo Švenčionėlių seniūnas Antanas Juodaitis. Pasibaigus oficialiai minėjimo daliai, žmonės neskubėjo skirstytis, bendravo, apėjo masinių žudynių vietą.

Algis JAKŠTAS