Mes turime 532 svečius online
Apsilankymai:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien:8222
mod_vvisit_counterŠią savaitę:14632
mod_vvisit_counterŠį mėnesį:96381
mod_vvisit_counterPaeitą mėn.:116150

VMI gyventojams jau pateikė preliminarias pajamų deklaracijas

2012 m. kovo 17 d., šeštadienis Nr.22 (1165)

Gyventojams, deklaruojantiems pajamas ir turtą už 2011 metus, nuo trečiadienio VMI Elektorinėje deklaravimo sistemoje (toliau – EDS) yra suformuotos preliminariosios gyventojų pajamų mokesčio (toliau – GPM) deklaracijos. Preliminarios deklaracijos jau suformuotos 920 tūkst. gyventojų.

Deklaravimo tvarką primena ir pristato šių metų naujoves laikinai einanti VAVMI Švenčionių poskyrio vedėjos pareigas Aldona VAICIUKEVIČIENĖ.

 

Šiais metais privalo deklaruoti pajamas daugiau asmenų?

Iki šių metų gegužės 2 d. pajamas bei turtą privalo deklaruoti valstybės politikai, tarnautojai, Europos Parlamento nariai, kiti asmenys, išvardyti Lietuvos Respublikos gyventojų turto deklaravimo įstatymo 2 straipsnyje, ir jų šeimos nariai. Deklaracijas privalo pateikti individualiai dirbantys gyventojai, t.y. tie, kurie VMI buvo įregistravę individualią veiklą pagal pažymą arba įsigiję verslo liudijimą – nesvarbu gavo jie pajamų, ar ne. Pajamas deklaruoti privalo ūkininkai ir jų partneriai.

Nuo šių metų turto ir pajamų deklaracijas pateikti privalo kredito įstaigų tarybų ir (ar) valdybų nariai, administracijų vadovai, pavaduotojai ir jų šeimų nariai, viešosios informacijos rengėjo ir (ar) skleidėjo tarybų ir (ar) valdybų nariai, vadovai, jų pavaduotojai, vyriausi redaktoriai, jų pavaduotojai, redaktoriai, jų pavaduotojai ir jų šeimų nariai. Taip pat tie gyventojai, kurie politinės kampanijos dalyviui (-iams) per praėjusius metus paaukojo daugiau kaip 40 Lt.

Deklaruoti gali ir tie gyventojai, kurie nori pasinaudoti mokesčio lengvata ir susigrąžinti dalį patirtų išlaidų pvz., jei 2011 m. mokėjo gyvybės draudimo, pensijų įmokas, taip pat už pirmas studijas ir (ar) pirmą profesinį mokymą, palūkanas už vieną iki 2008-12-31 paimtą būsto kreditą ar lizingo būdu 2004-2008 metais pirkę vieną asmeninį kompiuterį su programine įranga ir mokėję įmokas (be palūkanų). Susigrąžinti minėtas išlaidas gali tie gyventojai, kurie praėjusiais metais mokėjo 15 proc. GPM. Kaip ir praėjusiais metais, teikti deklaracijas bei susigrąžinti dalį mokesčio gali ir tie gyventojai, kurie praėjusiais metais pasinaudojo per mažu ar visai nesinaudojo neapmokestinamuoju pajamų dydžiu (toliau – NPD), o tie gyventojai, kurie pasinaudojo per dideliu NPD, turėtų pateikti deklaraciją bei mokestį sumokėti.

 

Kada žmonės gaus GPM permokas?

Kaip ir kasmet, VMI gyventojams, pateikusiems teisingas deklaracijas elektroniniu būdu, sugrąžinti mokesčio permokas sieks per kuo trumpesnį laiką, atsižvelgiant į įplaukas biudžetui. Permokos teisingai pateikusiems deklaracijas elektroniniu būdu bus pradėtos grąžinti jau kovo pabaigoje, o tiems gyventojams, kurie pildys popierines deklaracijas, įstatymo numatyta tvarka – iki liepos 31 d.

Praėjusiais (2011 m.) gyventojams buvo grąžinta 213 mln. Lt GPM permokų už praėjusius ir ankstesnius mokestinius laikotarpius. Šiais metais numatoma 215 mln. Lt.

 

Kokių yra aktualių mokesčių naujovių deklaruojant pajamas?

Šiais metais GPM deklaraciją privalo pateikti visi ūkininkai, pridėtinės vertės mokesčio (toliau – PVM) mokėtojai, jų pajamos iš žemės ūkio veiklos apmokestinamos taikant 5 proc. pajamų mokesčio tarifą. Deklaracijų neprivalo teikti tie ūkininkai, kurie neprivalo registruotis ir nėra įregistruoti pridėtinės vertės mokesčio mokėtojais, ir kurių pajamos per mokestinį laikotarpį neviršija 10 tūkst. Lt.

Iš individualios veiklos (gamybos, prekybos ir dalies paslaugų sričių) gautos pajamos jau nuo 2010 m. yra apmokestinamos taikant 5 proc. pajamų mokesčio tarifą. Taikant 15 proc. pajamų mokesčio tarifą yra apmokestinamos tik iš laisvųjų profesijų veiklos gautos pajamos. Laisvajai profesijai priskiriama: advokato, notaro, antstolio, jų padėjėjų, konsultantų teisės klausimais, apskaitininko, auditoriaus, buhalterio, lobisto, finansų ar mokesčių konsultanto, architekto, inžinieriaus, dizainerio, gydytojo, psichologo, žurnalisto, maklerio, brokerio ir panaši veikla.

Gyventojai, deklaruosiantys pajamas ir turtą, jiems kilusiais klausimais visuomet gali konsultuotis paskambinę į Mokesčių informacijos centrą (toliau – MIC) trumpuoju telefonu 1882.

 

2 proc. parama ir 1 proc. partijoms gali būti paskirta ilgesniam laikui?

Gyventojai nuo šių metų gali paremti ne tik visuomenines organizacijas, fondus ir kt. paramos gavėjus, skirdami jiems iki 2 proc. pajamų mokesčio dalies, bet ir iki 1 proc. skirti politinėms partijoms (iš viso – 3 proc. nuo praėjusiais metais sumokėto gyventojų pajamų mokesčio). Nuo šiol žmogus, nusprendęs, kad tą patį paramos gavėją (ar gavėjus) nori remti ilgesnį laikotarpį, iki gegužės 2 dienos galės pateikti tik vieną prašymą, o parama bus skiriama tiek metų, kiek žmogus nurodys prašyme. Maksimalus terminas – 5 metų laikotarpis.

Pasirinktiems paramos gavėjams ir (arba) politinėms partijoms pajamų mokesčio dalies skyrimo laikotarpis gali būti skirtingas. Pageidaujant pakeisti savo sprendimą dėl paramos gavėjų rėmimo, pakeisti skiriamą pajamų mokesčio dalį arba nutraukti paramą, bus galima pateikti patikslintą prašymą, tai padarant iki liepos 31 dienos.

Gyventojas privalo pateikti metinę pajamų mokesčio deklaraciją, o jeigu tokios deklaracijos iki gegužės 2 d. nepateikia, jo prašymas dėl paramos nenagrinėjamas.

Paramos teikėjai turėtų atkreipti dėmesį, kad šiemet neliko galimybės prašymą pateikti per darbdavį. Taip pat VMI primena, kad jau keleri metai VMI nepriima prašymų, kuriuos urmu bando pristatyti paramos gavėjai.

Praėjusiais metais beveik 414 tūkst. gyventojų apie 36,5 mln. litų skyrė 17,7 tūkst. organizacijų. 2010 metais 456 tūkst. gyventojų 16,7 tūkst. organizacijų skyrė apie 40 mln. litų.

Kalbėjosi Irena PAULIUKEVIČIENĖ

Elektroninio deklaravimo sistema: https://deklaravimas.vmi.lt/
Mokesčių informacijos centro telefonas 1882