Mes turime 382 svečius online
Apsilankymai:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien:4730
mod_vvisit_counterŠią savaitę:20931
mod_vvisit_counterŠį mėnesį:96961
mod_vvisit_counterPaeitą mėn.:120250

Smurtą patiriantiems asmenims rajone pagelbės Paramos šeimai tarnyba

2014 m. gruodžio 3 d. trečiadienis Nr. 91 (1429)

Tarptautinė socialinė akcija „16 dienų be smurto“ organizuojama visame pasaulyje nuo 1991 metų. Šešiolikos dienų laikotarpis prasideda lapkričio 25-ąją, Tarptautinę smurto prieš moteris dieną, ir tęsiasi iki gruodžio 10-osios – Tarptautinės žmogaus teisių dienos. Šis simbolinis laikotarpis demonstruoja, kad smurtas artimoje aplinkoje yra didžiulis žmogaus teisių pažeidimas.

Lapkričio 25-ąją šūkiu „Matyk. Atpažink. Netylėk!“ Lietuvoje startavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos inicijuota informacinė kampanija „16 dienų be smurto“, skirta smurto artimoje aplinkoje prevencijai.

Ypač nuo smurto kenčia moterys – statistika rodo, kad kas 3-ia moteris yra patyrusi smurtą iš savo partnerio. Akcijos renginių metu siekiama paskatinti patiriančius smurtą asmenis neužsisklęsti, kreiptis į valstybės institucijas, nevyriausybines organizacijas, kur jos gali gauti kompleksinę pagalbą ir palaikymą vaduojantis iš smurto gniaužtų. Taip pat siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į šią skaudžią problemą ir didinti nepakantumą smurtui šeimoje. Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė ragina kaimynus ir bendruomenes nelikti abejingais pamačius smurtą: „Jei matote smurto ženklus, jums kyla įtarimų – nelikite abejingi, praneškite policijai, kad auka galėtų gauti reikiamą pagalbą ir būtų užkirstas kelias tolimesniam smurtui. Nebūkime pakantūs smurtui jokia forma“.

Patyrus smurtą arba nusprendus daugiau netylėti, dažnai ir su keliais vaikais, pirmiausia reikia kažkur prisiglausti. Didesniuose miestuose veikia moterų krizių centrai, pagalbą siūlo nevyriausybinės organizacijos, o mažuose miesteliuose šių paslaugų trūksta arba išvis nėra. Čia jos žengia pirmuosius žingsnius.

Šį rudenį Švenčionėlių socialinių paslaugų centre pradėjo veiklą Paramos šeimai tarnyba. Mūsų rajone tai visiškai nauja socialinė paslauga, tad ir patirties nelabai yra iš ko semtis, pradėti tenka nuo nulio. Tarnyboje dirbančios specialistės, jų tik dvi – socialinė darbuotoja Jolanta Varnienė ir psichologė Edita Pečiūrienė – pirmiausia užmezgė ryšius su kolegėmis iš Vilniaus miesto krizių centro ir Moterų informacijos centro, šioje srityje dirbančiomis beveik du dešimtmečius, tikisi sulaukti patarimų.

Paramos šeimai tarnybos specialistės apie tarnybos paslaugas informavo artimiausius partnerius – seniūnijų socialinius darbuotojus, vaiko teisių apsaugos specialistus, policijos pareigūnus ir aptarė veiklos galimybes. Šios institucijos nukreips į Paramos šeimai tarnybą krizę išgyvenančius asmenis. Paramos šeimai tarnyba, beje, teikia paslaugas ir moterims, ir vyrams. Į jas įeina ne tik apgyvendinimas, bet ir įvairios konsultacijos. Įstaigai darbo turbūt netrūks, nes mūsų rajono žmonės iki šiol tokia pagalba naudojosi Vilniuje.

Į Paramos šeimai tarnybą rajono gyventojai gali kreiptis ir savarankiškai adresu: Vilniaus g. 130, Švenčionėliai (buvę vaikų globos namai). Centras dirba kaip ir daugelis įstaigų - darbo dienomis nuo 7.45 val. iki 16.45 val. (penktadieniais iki 15.30 val.).

 

Sociainės apsaugos ir darbo ministerija primena:

- Jei vyksta ar įvyko fizinis, seksualinis smurtas, atimama laisvė judėti (žmogus uždaromas, atimant raktus, pinigus ir pan.), visų pirma reikia kreiptis į policiją (tel. nr. 112).

- Pagalba smurto artimoje aplinkoje aukoms teikiama per specializuotos pagalbos centrus visoje Lietuvos teritorijoje.

- Policijos pareigūnai, atvykę į smurto artimoje aplinkoje įvykio vietą, informuoja nukentėjusį asmenį, kad su juo susisieks specializuotos pagalbos centro darbuotojai ir suteiks jam pagalbą, specializuotos pagalbos centrui perduodami būtiniausi susisiekti smurtą patyrusio asmens duomenys.

- Specializuotos pagalbos centras suteikia psichologinę pagalbą, kad padėtų įveikti kritinę būklę, informuoja nukentėjusį asmenį visais rūpimais klausimais ir konsultuoja, organizuoja ar tarpininkauja, kad tolesnę pagalbą teiktų kitos institucijos. Jei reikia, tarpininkauja, kad smurtą patyrusiam asmeniui būtų suteikta medicininė pagalba.

- Siekiant suteikti ilgalaikę pagalbą, specializuotos pagalbos centras bendradarbiauja su savivaldybių ar nevyriausybinių organizacijų krizių centrais, teikiančiais apnakvindinimo ar apgyvendinimo paslaugas, su socialinių paslaugų įstaigomis, policija, sveikatos priežiūros įstaigomis, juridinę pagalbą teikiančiomis institucijomis.

- Per 2014 m. pirmąjį pusmetį visoje Lietuvoje suteikta pagalba daugiau nei 2,5 tūkst. nuo smurto artimoje aplinkoje nukentėjusių asmenų, vidutiniškai tai sudarė apie 420 atvejų per mėnesį. 2013 m. buvo suteikta pagalba daugiau nei 5 tūkst. smurtą artimoje aplinkoje patyrusių asmenų.

Irena PAULIUKEVIČIENĖ

 
Reklaminis skydelis